Úvodní stránka :: Ostatní :: Rozhledna nad Tišnovem

Letectví Koníci Ostatní

Rozhledna nad Tišnovem

Výhled z rozhledny na Tišnov

Panoramatický výhled z rozhledny na Tišnov

Jednou z dominant Tišnova je rozhledna na kopci Klucanina. Při příjezdu do Tišnova ji nemůžete přehlédnout. Byla postavena relativně nedávno, bylo to v roce 2003, ale její historie sahá až na začátek dvacátého století.

Na místě dnešní rozhledny stávala v minulosti rozhledna dřevěná. Byla postavena v roce 1934 Klubem českých turistů. Při jejim otevření byl přítomen i herec Vlasta Burian a zápasník Gustav Frištenský. Po válce se už o rozhlednu nikdo nestaral a v padesátých letech byla stržena. Až do roku 2002 zůstalo na kopci Klucanina jen kamenné torzo zarostlé v lese.
V roce 2002 začalo občanské sdružení Rozhled na Tišnov budovat novou kamenou rozhlednu. Byla dokončena a slavnostně otevřena v roce 2003.

Rozhledna je umístěna na nižším hřebeni kopce Klucanina v nadmořské výšce 401,80 m. Je vysoká 29,3 m a vyhlídková plošina je umístěna ve 24,6 m. Je postavena z kamených kvádrů. Zvláštností je, že do některých z nich je vytesáno jméno člověka, rodiny, kteří si tento kámen symbolicky koupili a tím přispěli na výstavbu.

Rozhledna v Tišnově

Rozhledna v Tišnově

K rozhledně se dostanete jen pěšky nebo na kole po nezpevněných lesních cestách. Pokud cestujete autem, je nejlepší je nechat u nového hřbitova na parkovišti a pokračovat pěšky přímo nahoru. Rozhledna je otevřena celoročně a vstup je zcela zdarma.

Na více foteček (v lepší kvalitě) se můžete podívat ve fotogalerii.

Informace

Aktualizováno: 11.4.2013
Souřadnice GPS:
49°20'47.858"N, 16°26'26.272"E