Úvodní stránka :: Letectví :: Douglas A-4 Skyhawk

Letectví Koníci Ostatní

Zpět


Aktualizováno


Výrobce

Douglas

Douglas Aircraft byla americká společnost vyrábějící letadla, která vznikla v roce 1921. V roce 1967 se společnost spojila s firmou McDonnell a vnikl koncern McDonnell Douglas.

McDonnell Douglas

Společnost McDonnell Douglas vznikla v roce 1967 sloučením společností McDonnell a Douglas. V roce 1997 společnost koupil Boeing.


Použité zkratky

ECM

(Electronic CounterMeasures) - elektronické protiopatření jsou činnosti, které znesnadňují nebo znemožňují využívání elektromagnetického spektra protivníka. Jedná se o ofenzivní činnost elektronického boje.

GPS

(Global Positioning System) - Systém družicové navigace.

HOTAS

(Hands On Throttle-And-Stick) - Jedná se o koncept umístění ovládacích tlačítek a přepínačů přímo na řídící páce letounu. Snižuje se tím zatížení pilota.

HUD

(Head-Up Display) - Průhledová zobrazovací jednotka ve výši očí, přes kterou pilot může sledovat jak venkovní prostor, tak zobrazované údaje.

INS

(Inertial navigation system) - Inerciální navigační systém je zařízení, které za pomocí inerciálních senzorů (gyroskopy a akcelerometry) provádí měření, které slouží k výpočtu postupného pohybu letounu v rámci svého systému souřadnic.

TACAN

(Radar Warning Receiver) - Systém umožňující detekci přítomnosti radarových signálů..

TACAN

(Tactical air navigation system) - navigační systém pracující v pásmu UHF určující polohu v polárních souřadnicích, jejichž počátkem je pozemní stanice.


Ostatní technika

Douglas A-4 Skyhawk

Jedná se o jedno z nejúspěšnějších útočných letadel z USA. Skyhawk se vyráběl v rozmezí let 1956 až 1979, mezi tím prošel mnoha modernizacemi. Do dnes slouží ještě ve výzbroji mnohých zemí.

Historie

Letoun A-4 byl navržen společností Douglas jako nástupce letounu Douglas A-1 Skyraider pro U.S. Navy. Hlavním konstruktérem byl Ed Heinemann. Díky němu vzniklo letadlo, které bylo svou vahou o polovinu lehčí, než bylo požadováno v zadání námořnictva. U letounu díky své velikosti nebylo třeba skládat křídla kvůli úspoře místa na palubě letadlové lodi.
V roce 1952 byla oslovena společnost Douglas, aby postavila první prototyp letounu, ten poprvé vzlétl v roce 1954. Prototypy nesly označení XA4D-1, testovací letouny objednané v počtu 19 ks se označovaly YA4D-1. První dodávky sériových letounů pro námořnictvo proběhly již v roce 1956. Skyhawk se vyráběl až do roku 1979.

Technologie

Jde o jednomotorový dolnoplošník s malým delta křídlem, ve kterém jsou integrované palivové nádrže. Mezi pevnou výzbroj Skyhawků patří dva 20mm kanony Colt Mk 12. Na trupu a křídlech jsou úchytné místa na externí zbraně.

Specifikace jednotlivých variant letounů A-4
Vlastnosti / varianta A-4C A-4F A-4AR Fightinghawk
Délka trupu: 12,22 m 12,27 m
Rozpětí křídel: 8,38 m
Výška: 4,53 m 4,57 m
Hmotnost (prázdná): 4 461 kg 4 750 kg 4 900 kg
Hmotnost (maximální): 10 215 kg 11 136 kg 11 136 kg
Pohonná jednotka: 1x Wright J65-W-16A 1x Pratt & Whitney J52-P8A 1x Pratt & Whitney J52P-408A
Výkon bez přídavného spalování: 1x 34 kN 1x 40 kN 1x 50 kN

Základní varianty

A-4A (A4D-1)

Jedná se o první vyráběnou verzi, která byla zařazena do služby v roce 1956. Poté co začaly být dodávány novější verze, byl A-4A přeznačen na TA-4A a přidělen k „Naval Reserve squadrons“. Skyhawky se dodávaly s motorem Curtiss-Wright J65-W-16A.

A-4B (A4D-2)

Od roku 1957 se začala dodávat vylepšená verze se zesíleným směrovým kormidlem a podvozkem. Letoun má navíc nainstalován nástavec pro doplňování paliva za letu od jiného letounu a možnost připojení přídavných palivových nádrží. Letoun byl vybaven vystřelovacím sedadlem ESCAPAC 1. Zbraňový systém byl doplněn o zařízení schopné vypouštění raket vzduch-země Bullpup.

A4D-3

Nerealizovaná varianta, ve které byl použit ekonomičtější a výkonnější motor P&W J52. Letoun by byl schopný létat za každého počasí. Vznikl jen jeden prototyp.

A-4C (A4D-2N)

Verze z roku 1960 určená pro noční lety a lety za každého počasí. V přední části trupu byl nainstalován radiolokátor AN/APG-53A a systém pro bombardování z malých výšek AN/AJE-3, díky tomu byl letoun prodloužen o 23 cm. Letoun byl také vybaven autopilotem a vylepšenými vystřelovacími sedačkami ESCAPAC 1A-1.

A4D-4

Další nerealizovaná varianta, která měla mít schopnost působit za každého počasí a mít dlouhý dolet. Letoun mohl nosit speciální zbraně, které mohli být umístěné na sedmi podvěsech.

A-4E (A4D-5)

Modernizovaná verze z roku 1963 s lehčím motorem Pratt and Witney J52-P-6A o výkonu 37,8 kN. Motor měl nižší spotřebu a tím se zvýšil dolet. Na letoun byly přidány další dva závěsníky pod křídlo. Přední část letounu byla kvůli novému navigačnímu systému AN/ASN-19A prodloužena o 35 cm. Mezi další použité systémy patří: navigační systém AN/ARN-52 TACAN, systém pro bombardování z malých výšek AN/AJB-3A, bombardovací systém Mk 9.

A4D-6

Nerealizovaná varianta s novým motorem FT-30. Pro vestavbu tohoto motoru musel být i upraven drak letounu. A-4D-6 se mělo pod označením A-4F zúčastnit soutěže VAL (Heavier-than-air, Attack, Light) o nový lehký námořní útočný letoun. Soutěž vyhrál konkurenční A-7 Corsair II..

TA-4E

V roce 1964 vnikla kvůli potřebě výcviku pilotů a potřeby jednomístných draků dvoumístná verze. Letoun vznikl konverzí A-4E, drak byl prodloužen, byl použit lehčí motor Pratt and Witney J52 a byly přidány vystřelovací sedačky ESCAPAC 1C-3. První letoun vznikl v roce 1965 a následně byl přeznačen na TA-4F.

A-4F

Modernizovaná verze z roku 1967 charakteristická hřbetním hrbem, ve kterém byla instalována radioelektrická výzbroj. Později se přídavný hřbetní hrb začal používat i na starších verzích A-4C a A-4E. Letoun byl vybaven novými katapultovacími sedadly ESCAPAC 1C-3, řiditelným předním podvozkem. U prvních sérií se používal motor Pratt & Whitney J52-P-8A, u pozdějších Pratt & Whitney J52-P408.
Upravené letouny A-4F bez hřbetního hrbu byly užívány od roku 1973 display týmem U.S. Navy: Blue Angels.

TA-4F

Cvičná verze vycházející z projektu TA-4E a A-4F z roku 1966. Později byla většina letadel této verze předělána na verzi TA-4J.
EA-4F je označení verze pro výcvik radioelektronického boje. Letouny mohou nést kontejnery pro radioelektronický boj. Jejich hlavním úkolem byla simulace nepřátelských řízených střel pro výcvik. Byly vyrobeny jen čtyři kusy.

TA-4J

Cvičná verze se zredukovanou avionikou a výzbrojí pro americké námořnictvo z roku 1968.

A-4L

Od roku 1969 do roku 1972 vnikla přestavbou A-4C modernizovaná verze A-4L pro U.S. Naval Reserve squadrons s ECM vybavením. V letounu byl použit novější motor J65-W-20, na vztlakové klapky byly nainstalovány spoilery, přední kolo bylo řiditelné stejně jako u verze F.
Systémy:

A-4M Skyhawk II.

Modernizovaná verze z roku 1971 pro USMC s výkonnějším motorem Pratt & Witney J52-408A. Kokpit byl vybaven HUD displejem a displeji pro správu zbraňového systému. Do letounu byl nainstalován systém ECM a systém pro bombardování pozemních cílů AN/ASB-19 ARBS.

OA-4M

Označení OA-4M je používáno pro dvoumístnou verzi vycházející z TA-4F pro navádění vlastních letadel na cíle ve vzdušném bojovém prostoru, používaná byla ve válce ve Vietnamu. V letounu byla použita elektronika a systém ECM z verze A-4M.

Vývozní modifikace

Argentina

Argentinské letectvo FAA nakoupilo v roce 1965 několik letounů verze A-4B a A-4C, které byly následně modernizovány a přeznačeny na A-4P Caza.
A-4Q je modernizovaná verze A-4B pro Argentinské námořnictvo CANA z roku 1971.
V roce 1995 nakoupila Argentina letouny A-4M A OA-4M z amerických zásob. Americká společnost Lockheed Martin mezitím nakoupila argentinskou leteckou továrnu FMA (Fábrica Militar de Aviones)a nabídla Argentíně modernizaci Skyhawků v této pobočce. Tím vznikla modernizovaná verze A-4AR, která poprvé vzlétla v roce 1997. Je to jedna z největších a nejnovějších modernizací a letoun dostal jméno Fightinghawk.
Modernizace zahrnuje:

Austrálie

Mezi zahraniční uživatele patřilo také Australské královské námořnictvo RAN. Letouny vycházely z verzí A-4F a TA-4F. Byly přizpůsobeny pro roli vzdušné obrany – mohli nést rakety vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder. Letouny se označovaly A-4G a dvoumístná varianta TA-4G.

Brazílie

Brazílie v roce 1997 nakoupila od Kuvajtu vyřazené A-4KU a TA-4KU. Letouny byly zmodernizovány a nyní jsou používány pod označením AF-1 pro jednomístnou a AF-1A pro dvoumístnou verzi.

Izrael

A-4H (Ait) byla verze vycházející z A-4F pro Izrael z roku 1968. Veškerá avionika z hřbetního hrbu byla odstraněna a nahrazena izraelskou. Původní kanon byl nahrazen francouzským DEFA 30mm. V roce 1969 byly dodány také dvoumístné varianty, které se označovali TA-4H.
A-4N je označení upravené verze vycházející z A-4M dodávané od roku 1972. Opět byly nahrazeny kanony za francouzské.

Kuvajt

Kuvajt nakoupil v roce 1974 upravené letouny A-4M, u kterých byla odstraněn ECM systém a systémy pro odpalování jaderných střel. Letouny jsou osazeny motory Pratt & Whitney J52-P408. Jednomístná varianta je označena A-4KU a dvoumístná TA-4KU. Později byly prodány do Brazílie.

Malajsie

Od roku 1985 bylo RMAF dodáno několik Skyhawků verzí A-4C a A-4L. Do letounů byl nainstalován novější motor J-65 a novější avionika z A-4M. Letouny se označovali A-4PTM a TA-4PTM. V roce 1999 byly všechny letouny vyřazeny z provozu.

Nový Zéland

V roce 1969 začali dodávky Skyhawků do RNZAF pod označením A-4K a TA-4K. Jednalo se o upravenou verzi A-4F s možností využívání střel AIM-9 Sidewinder. V roce 1985 byly letouny modernizovány (HUD displej, novější avionika, byl odstraněn hřbetní hrb). V roce 2001 byly letouny stáhnuty ze služby.

Singapur

V roce 1972 a 1980 nakoupil Singapur přebytečné draky letounů A-4B. Letouny byly modernizovány – do letounu byl nainstalován novější motor Curtiss J65-W-20, nové spoilery na křídla, avionika umožňující nést rakety AIM-9 Sidewinder). Letouny se označovaly A-4S. Dvoumístné varianty TA-4S byly charakteristické tím, že u nich byl také použit motor J65, který se u jiných dvoumístných variant nepoužívá. Díky nedostatku místa byly kokpity odděleny a každý z nich měl svůj skleněný překryt.
V roce 1984 začala modernizace. Vnikla nová verze A-4SU označovaná jako Super Skyhawk. Letoun byl vybaven výkonnějším a ekonomičtějším motorem General Electric F404-GE-100D. Super Skyhawky létají u RSAF od roku 1988.

 


Zpět | Nahoru